Konference: SAPI-1 a československé mikropočítače
Od: | Jiri Biba |
Datum: | 31.8.2011 12:33 |
Předmět: | RE: Re: RE: GENEROVANI CP/M 2.2 |
Ahoj!
Tak jak bylo na cundru? -:))
Jak jsem se hrabal v novejch systemech a delal zmeny, tak jsem vyzkousel i jakesi setreni RAMky pro Bios. Uvodni vypisy po spusteni CPM a hlasky o spatne verzi a chybe pri bootu jsem nacpal na konec biosu a ukoncil je .DEPHASE. Uplne na konci mam CHK_ a ALL_ pro disky a 128 byte DIRBUF. Pred tyhle hlasky jsem dal .PHASE "zacatek tech textu". Protoze jsou hlasky potreba jen dokud se poprve neskoci do CCP, tak jsem presvedcenej, ze jsou v pameti zbytecne. Na jejich misto se posune CHK_, ALL_ a DIRBUF. U me je to "zkraceni biosu" o 180 byte, coz skoro 1/5 dylky celyho biosu. Pro biosy dlouhy do 400H jen na systemovych stopach to maka perfektne.
Jenze ted co delam ty dlouhy biosy 800H s ulozenim zbytku do nevyuzitych sektoru na 76 stope jsem narazil u tohodle "zkraceni biosu" na jeden problem. U boot sektoru to je jasny, ze musim natahnout uplne celej system a spustit. Ale co u WBOOT? Tam by se sice nemela vypisovat uvodni hlaska ale muze to skoncit na chybe nacitani systemu a potom by chybel text pro hlasku Boot error, protoze na jeho miste by byly ALL_ a CHK_ a DIRBUF. Znamena to tedy pri WBOOT natahovat taky uplne cely system?
Mam v tom nejaky nejasnosti, navic jsem si vsiml, ze pocatecni boot z 0 sektoru je jinaci, nez z WBOOTU. Proste se cte jiny pocet sektoru a dokonce se ukladaji v jiny posloupnosti. Nad timhle jsem nikdy nebadal a neni mi to moc jasny. Asi si budu muset tyhle dva booty zkusebne naadresovat od 100H posunout body umisteni systemu do Ram a odladit si to Slapem. Kdyz koukam do vypisu prekladu, tak mi to nak nedava smysl. Mluvim treba o Bios0502 a Boot0502, co mam v Sapiman.
Jinak Ramdisky jsem vcera moril dva mezi sebou neustalym kopirovanim s kontrolou asi 4 hodiny a ani jednou to nespadlo do verify error. Vypada to, ze ty tabulky, co jsi napsal jsou v poradku. jeste mi prozrad, podle ceho je delas, zda to jen tak spocitas, ci na to mas nejakej manual. DPB je mi snad podle par prikladu jasna, ale jak vytvaris dylku ALL a CHK? Potreboval bych vyzkouset par atyp disku a nechci Te s tim pokazdy zatezovat. -:))
Diky
Jirka
From: Roman Bórik (sapi tu byla ta zakroucena vec pandora.cz) [mailto:roman.borik tu byla ta zakroucena vec netkosice.sk]
Sent: Wednesday, August 31, 2011 9:37 AM
To: Konference "SAPI-1 a československé mikropočítače"
Subject: Re: Re: RE: GENEROVANI CP/M 2.2
Dobrá práca.
S tým pridávaním inštrukcie JMP xxxx linkerom L80 som kedysi bojoval aj ja, ale nevyriešil som to. Nápad s /P:FD je skvelý.
Pokiaľ viem, pri incializácii diskového systému (po studenom/teplom štarte, či prvom čítaní adresára) sa na samotný disk nezapiseuje nič. Všetky informácie o disku si BDOS zaznamenáva buď v tabuľkách BIOSu alebo vo vlastných premenných. Takže s ROM diskom by podľa mňa nemal byť problém. Len musí byť pochopiteľne správne pripravený.
Roman
----- Original Message -----
From: Jiri Biba (sapi tu byla ta zakroucena vec pandora.cz)
To: Konference "SAPI-1 a československé mikropočítače"
Sent: Saturday, August 27, 2011 11:30 PM
Subject: Re: Re: RE: GENEROVANI CP/M 2.2
Tak jsem dnes zkousel vytvorit kompletne novy system CPM a umistit ho do systemovych stop. Naposled jsem to delal pred 21 roky a tak to byla tezce vzpominkova akce. Na zacatku bylo zjisteni, ze ten zpusob zde popsany pred par dny v souboru GENER.SUB se mi nepodarilo rozchodit a tak jsem to udelal znacne surove a po svym. Musi na to byt ale zdrojaky od BOOT, CCP, BDOS a BIOS. Nekdy taky od Epromky na JPR-1, pokud se neco menilo v ni - je vlastne taky soucast BIOSu.
To, co tu popisuju je pro Sapicko s JPR-1Z, AND-1Z, to znamena RAM 0-62 Kb a 2KB videoram na AND-1Z. Nejdrive je potreba ve zdrojacich dosadit pocatecni adresy prekladu. V BOOT na .phase 80H; v CCP na .phase D600H; v BDOS na .phase DE00H a v BIOS na .phase EC00. Pak je tedy rozsah CCP D600-DDFF, BDOS DE00-EBFF, BIOS EC00-EFFF a pro uplnost Epromka z JPR-1Z se sama zavadi od F000 -F7FF. Nad tim je pak videram F800-FFFF. Pokud pojede Sapi pres terminal bez AND-1, muze se vse presunout o 2 Kb vyse.Pak se vsechno prelozi napriklad pomoci A:M80 BDOS,BDOS=BDOS a ostatni soubory uplne stejne. Vzniknou soubory s priponou PRN a REL. Doporucuju zkontrolovat prikazem TYPE soubor.PRN, zda jsou adresy po prelozeni spravne.
Pak se musi vse linkovat pomoci L80. Tady jsem narazil na problem, L80 pred kazdy linkovany program do vystupniho EXE souboru nacpe instrukci JMP start adresa a vse posune o 3 byte vyse. Nemohl jsem si vzpomenout, jak to korektne oblbnout a tak jsem jako prvni dal do L80 prikaz /p:FD, coz posune vystupni COM soubor o 3 byte dolu a pak je to umisteny spravne. Pak se musi v L80 spojit za sebou BOOT, CCP, BDOS a BIOS . Jenze pri vypisu spojenyho "systemu" jsem zjistil, ze je to vzdy ve spojenym miste o par byte posunuty. Nemam manual od L80 a tak jsem si s tim nejdriv nevedel rady. Pak jsem ale zkusil linkovat kazdy soubor samostatne. Takhle to nejak vypadalo:
L80
/P:FD
BDOS/N
BDOS/Ea podobne pro BOOT, CCP a BIOS. Takze od vsech jsem mel COM soubor. Ty se daji natahnout SLAPem a nebo MONITOREM na konkretni adresy do RAMky. Ja pouzivam upraveny SYSGEN, ktery pokud je dlouhy BIOS, tak ho umisti i do 4 volnych sektoru ve stope 76. (je volne k dispozici) Pro neho je potreba system poskladat do RAMky od adresy 5000H, tedy BOOT od 5000H, CCP od 5080H, BDOS od 5880H a BIOS od 6680H. Pokud se pouzije SYSGEN, tak se to musi cely poskladat od adresy 900H. Pak staci pouzit SYGEN nebo SYSGEN, dat po dotazu na vstupni disk klavesu CR a urcit vystupni disk. Ten se da do A: a zkusi se reset Sapicka. Pokud je vse OK, najede novy system.
Toz tak, radsi jsem to sepsal, protoze ta za chvili zapomenu a budu si s tim zase znova lamat hlavu. :-D
Takze mam novy system kde jsou opraveny vsechny chyby co byly v CPM z roku 1990. Zitra ho poradne prozkousim, jsem zvedavej hlavne na seriovy prenosy pres sluzby BDOS Punc! h a Reader, obsluhu Centronix tiskarny a hlavne na 1Mb Ramdisk. Ted mam system, ve kterym jsou na zkousku A: B: 8" pres FDC-1, C: RMD-1/256, D: RMD-1/1Mb.
dalsi system bude A: B: 8" pres RPD-1, C: RMD-1/1Mb, D: E: 5.25" (3.5") pres FDC-1, na odzkousemi minidisket na Sapi. Taky bych rad zkusil variantu D:ROM-1 Romdisk. Mam slibeny jeho zapujceni od Honzy a jde pred vyrobou ROM-1B, zda pod CPM je mozny pouzit Romdisk. Mam lehke podezreni, ze pri inicu diskoveho systemu se na aktualne vybrany disk neco zapisove ucvrndne. Pokud ano, s Epromkama to chodit nemuze....
Jirka
---------------------
sapi tu byla ta zakroucena vec pandora.cz
Konference o SAPI-1
---
---------------------
sapi tu byla ta zakroucena vec pandora.cz
Konference o SAPI-1
---
Ostatní příspěvky vlákna:
[2011/2 (7)] [2011/3 (12)] [2011/5 (50)] [2011/6 (18)] [2011/7 (112)] [2011/8 (192)] [2011/9 (94)] [2011/10 (16)] [2011/11 (46)] [2011/12 (39)]