Konference: SAPI-1 a československé mikropočítače

Od: Jiri Biba
Datum: 28.3.2012 12:46
Předmět: Dlouha ARB-1-zahady kolem ni....


Tak jsem tu nastavenou ARB-1 dal do chodivyho stavu. Po ruznym proplachovani v horky destilce jsem ty svody z pajeci kapaliny jakz takz odstranil.  CP/M se Z80 mi na tom sice nechodila, ale sestava ZPS-1 s Mikrobasic jo. Tak jsem postupne zkoumal, proc dlouha ARB-1  nejde s deskama, ktery jsou v kratky ARB-1 bez problemu.

Nejdrive me napadlo, ze to bude rozdilama mezi  Z80-kovym systemem a ZPS-1 s 8080. U Z80 jsou navic na sbernici pouzity signaly REF, RDY, HOLD a HLDA. Tak jsem dal dohromady CP/M podle ZPS-3, kde je JPR-1A, RAM-1A/48k, AND-1A a RPD-1A+1B. Kupodivu to ihned na dlouhy ARB-1 chodilo, tak jsem zajasal, ze to bude nektery z tech vypsanych signalu. Jenze pak jsem zkusil dat misto JPR-1A desku JPR-1Z a ono to s ni chodilo taky!! Tak jsem zkusil vyndat AND-1A, dat misto ni AND-1Z a predelat system ovladac na AND-1Z. A ono to chodilo taky! Tak jsem dal misto RAM-1A  RAM-1Z a zase to chodilo. Nakonec jsem vymenil misto RPD-1A+1B radic disket FDC-1A+1B a .... konec, zase to neslo.

Protoze rozdil mezi radici je ze FDC-1 pouziva DMA prenos, tak jsem zase zacal zkoumat DMA a vse kolem ni. Na nic spatnyho jsem neprisel.

Dalsi krok byl dat do ARB-1 oba radice, z RPD-1 disketa  A:  jsem natahoval system  a ze na zivy masine budu zkoumat, kde se to v FDC-1 s disketama D: E: hryzne. Takze jsem zkusil natahnout system pres RPD-1 s zasunutym FDC-1 a ono to chodilo. Nojo, ale chodil i zapis a cteni pres radic FDC-1 na disketach D: E:  Takze jsem zase zajasal, protoze DMA je taky funkcni.

Nakonec jsem prisel na naprosto silenou vec.  Cely Z80 kovy system chodi jak ma, pokud je zasunuta deska RPD-1A. Jenze na ni Z80 system vubec neleze, ani z ni necte, ani nezapisuje!!! Tak jsem misto ni zkusil vsechny  portovy desky co mam. Zjistil jsem ze to naka i s deskou DPB-1 (deska prodlouzeni sbernice).  S jinejma ani tuk  Tak jsem zacal za pomoci Petra hledat, co maji tyto dve desky spolecnyho a zaroven rozdilnyho oproti ostatnim deskam. Obe maji proti ostatnim signal STSTB a FI2. Tak jsem je zkusil oba podeprit na +5V pres odpor 5K6, jestli tam neni vlivem dlouhy sbernice nejaky odraz ci preslech a pod. Nepomohlo.  Uz jsem si rikal, ze to nema reseni a ze zoufalstvi jsem zkusil pin po pinu podeprit signaly sbernice pres odpor 5K6 na +5V.  No a pri tom jsem zjistil, ze pokud podepru signal D5 tak to zacne chodit!!! Jeste to tak 50/50% chodi pokud  stejne podepru D7.  Proskrabal jsem celou sbernici, promeril odpor na zem, mezi sousednima pinama na sbernici a nic jsem nenasel. Pak jsem jeste zkusil dat na konec  sbernice  tri desky PDK-1 (prodluzovaci stafle) za sebou, takze se zbernice dlouha 28 cm prodlouzila  o dalsich 45 cm. Na konec jsem pichnul RAM-1Z s pripajenym odporem 5K6 mezi D5 a +5V. I tahle silena dylka sbernice makala naprosto bez problemu, ale bez toho odporu ani tuk.

Takze naprosta zahada.  Proc to potrebuje ten odpor zrovna na D5, proc to obcas jde kdyz je ten odpor na D7? Proc to jde s pouhym zasunutim RPD-1A? Na ni zadny zakoncovaci odpory nejsou.  Mozna, ze je to tim, ze na RPD-1A je na rozdil od dalsich desek  na kazdym datovym pinu 5-6 zatezi TTL  a nejak  to pozitivne zatezuje sbernici. Ale nejak se mi to nezda, zkousel jsem RPD-1A , ktera je osazena broukama LS a  s ni je to naprosto stejny jako  obycejnejma TTL.

Jsou to zahady.... 10 dni badani...  Nenapada Vas nekoho, co je to za ducharinu?  Podotykam, ze ta sestava v kratky ARB-1 chodi bez toho odporu naprosto bez problemu. Vyzkousel jsem naladovat vsech 13 konektoru sbernice deskama. Chodi to, ale jen kdyz tam je RPD-1 nebo DPB-1 a nebo den odpor na D5.....

Jirka

 

 

 

From: Jiri Biba (sapi tu byla ta zakroucena vec pandora.cz) [mailto:unive.nb tu byla ta zakroucena vec volny.cz]
Sent: Wednesday, March 14, 2012 11:13 PM
To: Konference "SAPI-1 a československé mikropočítače"
Subject: Jak jsem si nabehl!

 

Tak jsem  predal jedno Sapi na dlouhou 14 konektorovou ARB-1 a PC zdroj.  Zdroj jsem uz pouzival drive  volne lozenej na napajeni Zetkovyho Sapi a disket 8,   5.25, 3.5“. Problem je, ze je o 2,5 mm vyssi nez puvodni. Takze jsem zvetsil roztec nosniku rostu Sapi aby se PC zdroj vesel. Dal jsem ho vetrakem dopredu ale vetrak jsem otocil aby foukal do zdroje. PC zdroj byl ATX a tak mel na sobe malej sitovej vypinac. Ten jsem pouzil na zapinani a vypinani Stand by a misto puvodni sitovy zasuvky jsem osadil velkej sitovej vypinac, dira temer sedi, jen se musi trochu zapilovat. Dozadu jsou tedy vyvedenu vsechnu nizky napeti a taky pres pruchodku sitovy kabel. Tohle se celkem povedlo.

 

Pak jsem ze dvou sbernic ARB-1 zacal delat jednu  dlouhou sbernici,  vlastne ARB-1A, co ma Petr v ! ;replikach na dropu. Desky jsem smiknul, zabrousil co nejpresneji na doraz k sobe, prisrouboval do ramu a pak jsem tech 62 sin propojoval  0,25  pocinovanym dratkem vytazenym z licna,  asi 3,5 hodiny patlani. Aby se to dobre pajelo, pouzival jsem  neutralni pajeci kapalinu z Gesu.  Kdyz jsem dopajel, umyl jsem to acetonem,  promeril celistvost sin a zda nezi nima neni slus. Vse bylo OK a tak jsem zapnul, promeril napajeni a protoze bylo zase vse ok, tak jsem prestrkal z rostu s kratkou sbernici desky do dlouhy.

Zapnu, na displeji chaos, bootovaci ledka ruzne blikala, displej taky. Po resetu a znovuzapnuti stale stejny. Uz jsem dostal strach, ze jsem neco odpraskl a tak jsem vratil desky do kratky zberny a slo to.

Takze laborace, mereni . Nojo, ale pri mereni naprosty kraviny, chaos a signaly naprosto bez logiky a jeste neco zacalo trochu smrdet. Tak jsem vytahl vsechny desky, a nechal ! jsem jen JPR-1Z a do patice jsem ji dal Eprom s C3  00 00, coz je skok stale na zacatek. Jenze s tim naprosty sileni,  bootovaci ledka blikala, coz je naprosto mimo ten cyklus C3 00 00.  No  neco zvenci ovlivnovalo procesorovou desku. Pak jsem zjistil, ze ze zbernice, ve ktery nebyly zadny desky, se nahazoval  /HOLD, coz je zadost o DMA prenos. Nojo, ale z ceho, kdyz tam nebyly zadny desky???!!!  Tak jsem JPR-1Z taky vytahl a zacal znovu sbernu merit. Vsude byly podezrele nizky odpory 20-100K mezi zemi a sinama, mezi +5 a sinama taky. Treba signaly MR MW IOR IOW maji do +5V odpory 10K. No a ja nameril pouze 6-7 K!!

Odpor jsem na zkousku vytahl a 10K mel. Ale ta sina mela do + 5V 16K!!  Sina sla jen na konektory a nikam jinam a v konektorech nic zapojenyho nebylo! Uz jsem s tim chtel prastit do kouta  a pak jsem nahodou prisek na to, ze samotna textitova zakladana plosaku sbernice  ma pri zapichnuti hrotu pobliz pajeni! par desitek kilo! Pak prisel od EC1045 email, ARB-1  meril a ma vsude nekonecno.  Takze me to konecne doslaplo.  Ta „Neutralni pajeci kapalina“ co mi prodali v GESU na pajeni plosaku je kdyz uschne castecne vodiva!!! Pritom samotna kapalina je nevodiva! Takze vsude, kde jsem ji napatlal jsou svody. Nejhorsi  je svod v rezu spoje desek na druhou stranu desky, kde je celoplosna zem.  V tom miste rezu je rozchlupaceny laminat a ten nacucl pajeci kapalinu a po zaschnuti to ma svod kolem 10k.

Ja se s tech debilu z Gesu asi pos....u. Tu „ Neutralni pajeci kapalinu“  vyrabi Elchemko, nasel jsem ji na netu a neni urcena na pajeni elektroniky!!!  Obsahuje totiz 25% chloridu zelezityho a ten je v pevnem skupenstvi castecne vodivy a ta kapalina rozhodne neni neutralni protoze stale trochu zere.  Takze ti debilove v Gesu me prodali pod nazvem „Neutralni pajeci kapalina“  v podstate ! stejnej sajrajt jako je zinkem prevarena klempirska kyselina na zlaby!!!!

Pristi tyden tam jedu a asi tam nekoho zabiju. Chlorid  by mel sice jit rozpustit ve vode ale mam obavu, ze to nepujde uplne vymejt a ze tu sbernici uz nedam dohromady a bude tak na vydolovani konektoru...

Toz tak, verte technikum prodeje. Pritom ten co mi to prodal tam je uz od ty doby, co  Ges v HK vzniknul.....

 

Nasrany Jirka

 

 

---------------------
sapi tu byla ta zakroucena vec pandora.cz
Konference o SAPI-1


---


Ostatní příspěvky vlákna:

 
[2012/1 (114)] [2012/2 (102)] [2012/3 (30)] [2012/4 (9)] [2012/5 (18)] [2012/6 (32)] [2012/7 (143)] [2012/8 (197)] [2012/9 (161)] [2012/10 (43)] [2012/11 (90)] [2012/12 (37)]


[2010 (676)] [2011 (586)] [2012 (976)] [2013 (538)]