Konference: Počítač SHARP MZ-800 a emulátory

Od: Martin Lukasek
Datum: 13.10.2012 14:49
Předmět: Novy FDC pro Sharp MZ-800

Novy FDC pro Sharp MZ-800:

Ahoj,

 

rád bych se taky připojil k diskusi na téma nového řadiče pro Sharp MZ-800. Moje původní idea byla postavit něco jednoduchého, co by mi umožnilo Sharp používat pohodlněji, než jen s kazeťákem. Tady mně zaujal návrh řadiče Petra Žydka a pořídil jsem na něj i součástky. Jenže, pak se objevila Unikarta a tím se mi trochu priority změnily. Překreslil jsem sice Petrův řadič do Eagle (kdo to chcete, napište si, pošlu), ale asi bych ho použil jen jako výchozí bod.

 

Začal jsem o všem přemýšlet lehounce marketingově (sorry, deformace z povolání), tak se na mně nezlobte, že bude toto asi trochu delší e-mail. Asi nemá cenu stavět řadič jen pro sebe, resp. to bychom to pak tady nemuseli probírat a každý si něco zbastlí sám. Pokud se nás najde víc se stejnými nebo podobnými zájmy, můžeme se domluvit na nějakém konsensu a postavit řadič vhodný pro větší skupinku lidí. Tím si můžeme pomoci při návrhu, odlaďování i stavbě a samozřejmě vše vyjde levněji, díky společné výrobě DPS, případně nákupu součástek.

 

Kdo bude řadič, kromě mne, stavět a k čemu ho bude chtít používat? Prostě, k čemu to bude komu dobrý? Tady vidím 2 skupiny lidí:

a)      Ti, co chtějí Sharp pohodlně používat, hrát si s ním a zatím mají jen holý Sharp

b)      Ti, co si chtějí hrát s fyzickou disketou, připojit originál mechaniku, která vrčí motorem, tiká hlavou, prostě HARDWARE

 

Pro první skupinu mi řadič floppy nepřijde jako nejlepší řešení. Určitě by stačil ten nejjednodušší jen pro 3.5" 720kB, ale tady mi to přijde spíš jako cílová skupina pro Unikartu. Je bez diskuse na používání lepší, pohodlnější, rychlejší, prostě super. Takže tady bych asi rád moc poprosil Vaška, zda by nebyl ochoten pro tuto skupinu zájemců zrealizovat novou várku DPS. Pokud se nepletu, před časem se tu ukázal zájem o skoro 20 desek. Vím, že není moc času, tak bych navrhoval jen opravit ty dvě drobné chybky a šup s tím do výroby. Kdybys Vašku neměl čas a udělal mi aspoň Gerbery, jsem ochoten se o to postarat, zafinancovat, zadat do výroby, rozeslat zájemcům, zkasírovat. Může se stát, že někdo z této skupiny není schopen kartu osadit, ale dokážu si představit, že se najde někdo, kdo to za nějakou tu kačku osadí nebo osadí a naprogramuje alespoň Xilinx a STM.

 

Druhá skupinka, do které řadím i sebe (teda ještě jednu Unikartu bych bral taky :-) ) by mohla mít následující cíle:

-     Kompatibilita se staršími řadiči nikdo asi nebude dnes vytvářet kompletně nový software, řadič musí šlapat s tím, co je k dispozici. Maximálně si dokážu představit nějakou drobnou úpravu stávající CP/M pro nějaké rozšířené funkce, ale i to mi zní ve světle toho, že nemůžu najít ani slušné zdrojáky, zatím jako hudba budoucnosti. Základní funkce, včetně HD disket by měly chodit s Lamačem HD, originální P-CP/M i Radkovým mZx MZ-DOSem.

-     Připojení různých mechanik kdo si chce hrát s mechanikami, asi bude rád, když si bude moc hrát s čímkoli historickým, co najde, tj. podpora 8", 5,25" i 3,5" mechanik ve všech variantách a na různě dlouhých kabelech.

-     Standardizované rozhraní na hraní se základními mechanikami jsou dobré standardní PC kabely, kterých je všude spousta. Bylo by tedy asi fajn, kdy řadič měl standardní 34-pinový dvouřadý PC konektor (např. http://www.gme.cz/konektory-pro-ploche-kabely-do-dps/konektor-psl34w-p800-028/) pro 3.5" a 5.25" mechaniky a případně 50-pinový přímý konektor pro 8" mechaniky.

-     Náročnost na stavbu pokud platí, že toto budou stavět ti, kdo si chtějí hrát, musí si umět udělat kabel, prozkoumat zapojení a zapájet i složitější obvody by pro ně neměl být problém. Nemusíme tedy dělat konstrukci pro úplné začátečníky.

-     Reprodukovatelnost do budoucna je hezké udělat něco, co bude moc v budoucnu postavit každý, ale pochybuju, že bude velký zájem. Myslím, že stačí vše dobře zdokumentovat a dát na net. V budoucnu si každý rozmyslí, jak to použít a je důležité zachovat a zveřejnit dostupné informace. Teď bych to stavěl pro ty, kdo to chtějí a ocení teď.

Z výše uvedeného mi tak nějak vychází, že bych se nebál udělat to složitější s jednodušší konstrukcí :-) Nemusíme se bát použít PROM nebo nějaký GAL (naprogramovat je vždy může někdo v okolí a v dohledné době snad dodělám do publikovatelné podoby u můj i návrh jednoduchého programátoru starých potvor pro všechny), ale klidně můžeme i použit nějaké CPLD. Pro ty, kdo to budou stavět není zapájet XC9572XL nic složitého a ušetříme si tím několik dalších obvodů a zjednodušíme routování desky. Programování taky asi každý z nás zvládne a opět je tu možnost, že někdo těch pár desek osadí aspoň naprogramovaným CPLD. Netrval bych tady na nějaké historické konstrukci. Z čistě praktického důvodu dostupnosti bych použil WD2791, protože jich Petr má dost. Vše bych poctivě oddělil budiči, abychom si nedělali problém ani na straně Sharpa, ani na straně mechanik a dalo se s tím všelijak experimentovat.

Vůbec se nebráním stavbě z diskrétních součástek, jak navrhuje Radek, ale přijde mi to v dnešní době zbytečné a v podstatě pak postavíme jen inovovanou verzi řadiče p. Koštiala s HD rozšířením. Nic proti tomu a takové řešení je pro mě naprosto OK. Použití CPLD by nám umožnilo tam dát případně i víc dalších obvodů, např. řadič QD a SIO (pokud bychom ho tam dávali, jsem pro USB konektor místo Canonu) a vše by mělo být přes jumper nebo DIP přepínač posouvatelné na portech, aby se různé karty vzájemně snášely.

Kde nemám jasno je, který slot využit. Pokud by tam mělo být více věcí (FDC, QD, SIO) je asi horní slot nutností. Na druhou stranu chytré zabudování do krabice Sharpa a vyvedení konektrou do plastové zadní stěny, by asi umožnilo i využití dolního slotu a ponechání horního pro další rozšíření (např. Unikartu). V tom případě by bylo dobré na desku narvat i RAM disk, což by při využití CPLD znamenalo v podstatě jen 1Mbitx8 SRAM typu AS6C8008 v TSOP-II 44.

Asi bych začal tím, že bych dal dohromady seznam lidí, kdo by o konstrukci plnotučného floppy řadiče měli zájem a pak to můžeme řešit mailovou skupinou už mimo tuto konferu, ať zbytečně neotravujeme a jen pak dáme vědět, jak to dopadlo. Zatím vím o: Martin Lukášek, Radek Suk, Petr Švejk, Michal Medek, Pavel Železo a Sillicon, čiliže v podstatě ta samá partička, co dělá na replikách. Ještě někdo se přidá? Nebo naopak někdo ze jmenovaných nemá zájem? Řekli bychom si, co je pro koho důležité za finální vlastnosti, jaké kdo má cíle a technické řešení už pak dáme dohromady víceméně snadno. Ale pokud budem teoretizovat, navíc v široké skupině lidí, kteří to ani stavět nebudou, těžko se dobereme konkrétního řešení, se kterým budeme spokojení.

 

Krásný den

 

Martin


Ostatní příspěvky vlákna:

 
[2012/1 (125)] [2012/2 (34)] [2012/3 (57)] [2012/4 (46)] [2012/5 (40)] [2012/6 (44)] [2012/7 (64)] [2012/8 (57)] [2012/9 (32)] [2012/10 (55)] [2012/11 (25)] [2012/12 (63)]


[1999 (1)] [2000 (168)] [2001 (733)] [2002 (459)] [2003 (654)] [2004 (224)] [2005 (105)] [2006 (182)] [2007 (201)] [2008 (294)] [2009 (363)] [2010 (782)] [2011 (522)] [2012 (642)] [2013 (442)]